Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Glinkach Mokrych

Kościół Matki Bożej Królowej Polski
836/Wlkp/A z 31.03.2011[1]
kościół filialny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Glinki Mokre

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lotyniu

Wezwanie

Matki Bożej Królowej Polski

Wspomnienie liturgiczne

3 maja

Położenie na mapie gminy Okonek
Mapa konturowa gminy Okonek, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski”
Położenie na mapie powiatu złotowskiego
Mapa konturowa powiatu złotowskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski”
Ziemia53°35′08,5″N 16°50′22,8″E/53,585694 16,839667

Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Glinkach Mokrychrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Wniebozięcia Najświętszej Maryi Panny w Lotyniu (dekanat Jastrowie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w 1895 roku jako kaplica ewangelicka na cmentarzu z tego samego czasu. Budowla jest murowana z cegły, jednonawowa na planie prostokąta nakryta dachem dwuspadowym z sygnaturką umieszczoną w szczycie fasady. Wnętrze kościoła jest jednoprzestrzenne nakryte prostym, drewnianym stropem z wyodrębnioną w części północnej emporą muzyczną, pod którą znajduje się zakrystia. Otwory okienne i drzwiowy są ostrołukowe, w ścianie prezbiterium i fasadzie są umieszczone małe rozety. Z okresu budowy świątyni pochodzą drzwi, witrażowe oszklenie ich zwieńczenia oraz okien, a także ławki i murowana podstawa ołtarzowa. Symetryczne proporcje sylwetki, wykrój okien i drzwi są typowymi elementami dla historyzmu XIX wieku czerpiącego ze wzorów architektury romańskiej i gotyckiej. W świątyni, w 2016 roku rozpoczęto remont na podstawie udzielonego przez Wojewódzki Wielkopolski Konserwator Zabytków pozwolenia. Zostało wymienione pokrycie dachowe na nowe z dachówki karpiówki odpowiadającej historycznemu pokryciu, przeprowadzono remont i konserwację głównych drzwi wejściowych oraz remont schodów zewnętrznych[2].

Przypisy[edit | edit source]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-12-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-15)].
  2. Gminny program opieki nad zabytkami dla miasta i gminy Okonek na lata 2018 - 2021. Biuletyn Informacji Publicznej Gmina Okonek. [dostęp 2021-12-28].